Skok na vsebino, ki vas zanima
Si tudi vi želite čiste, učinkovite in trajnostne energije? Razmišljate o naložbi v lastno sončno elektrarno? Se sprašujete, kakšna je optimalna velikost sončne elektrarne za vaš dom? Prispeli ste na pravo mesto.
Zakaj izbrati sončno elektrarno?
Svet se v zadnjem času vse bolj preusmerja k obnovljivim virom energije in tako kot vi, tudi številni drugi razmišljajo o postavitvi sončne elektrarne, ki v Sloveniji rastejo kot gobe po dežju. Lastna solarna elektrarna pretvarja sončno svetlobo v električno energijo, ki jo lahko uporabljate za napajanje celotnega doma in vseh naprav, ali pa jo vračate v omrežje. Tudi letos so za naložbe v sončne elektrarne na voljo subvencije Eko sklada, tukaj si preberite, kako do njih.
Pomembno je, da določite idealno velikost sončne elektrarne
Seveda je pomembno, da preučite različne monterje, proizvajalce in vrste solarnih panelov, vendar ne pozabite, da je velikost sončne elektrarne tista, ki neposredno vpliva na učinkovitost solarnih panelov in količino proizvedene električne energije. Strokovnjaki opozarjajo, da ne postavite premajhne ali prevelike sončne elektrarne, saj vas bo to na dolgi rok stalo kar nekaj denarja. (1)
Kaj vas čaka, če boste izbrali napačno velikost sončne elektrarne?
- Če bo imela vaša sončna elektrarna premalo panelov, ne bo proizvedla dovolj električne energije, da bi zadovoljila energetske potrebe vašega doma. Posledično se boste morali zanašati na elektriko iz omrežja, kar pa se res ne izplača.
- Če boste pretiravali in bo velikost sončne elektrarne prevelika, boste proizvedli preveč električne energije, ki je ne boste izkoristili. Naložba v veliko sončno elektrarno pa je, no … velika.
Kaj upoštevati, ko določate velikost sončne elektrarne?
Če želite kar najbolje izkoristiti prednosti sončne elektrarne, pred izbiro preučite spodaj naštete dejavnike. Verjemite, ko vam rečemo, da bo velikost sončne elektrarne pomembno vplivala na začetne stroške, splošno učinkovitost in dolgoročne prihranke. Morda se vam to trenutno zdi majhna stvar, vendar imejte v mislih, da gre za dolgoročno naložbo, ki vam bo služila nadaljnjih 25 – 30 let.
1. Ocenite energetske potrebe svojega doma
Najprej morate določiti, kakšne potrebe po električni energiji ima vaš dom. Ste bolj na varčni ali na potratni strani? To vam bo pomagalo pri naslednjem koraku, ko boste računali, koliko električne energije bo morala proizvesti vaša sončna elektrarna, da boste zares samooskrbni.
Energetske potrebe svojega doma lahko ocenite na dva načina
- Izbrskajte stare račune za električno energijo in določite povprečno mesečno in dnevno porabo. Če niste shranili računov vsaj za 1 preteklo leto, potem preidite na drugo možnost …
- Uporabite spletni kalkulator, s katerim lahko ocenite svoje potrebe po elektriki glede na velikost doma, število stanovalcev in tipične navade glede porabe energije. (3)
Čeprav mogoče to ni v vaši navadi, morate razmisliti tudi o spremembah, ki vas čakajo v prihodnosti. Se bo število stanujočih v domu kmalu zmanjšalo iz 4 na 2? Boste morda vaš naslednji avtomobil električni? Boste star ogrevalni sistem nadomestili s toplotno črpalko in vgradili prezračevalni sistem? Vse to bistveno vpliva na porabo elektrike in s tem na velikost sončne elektrarne, ki je za vas idealna.
2. Izračunajte optimalno velikost sončne elektrarne
Ko ste določili, koliko energije porabi vaš dom, ta podatek uporabite za dimenzioniranje sončne elektrarne. Obstaja več metod, danes pa vam predstavljamo tri najpogostejše.
Uporabite spletni kalkulator
Najlažja možnost je, da uporabite enega izmed številnih kalkulatorjev, ki vam na podlagi porabe energije, lokacije in drugih dejavnikov poda oceno, kakšna je idealna velikost vaše sončne elektrarne. Kalkulatorji niso najbolj zanesljivo orodje, lahko pa služijo za prvo grobo oceno.
Uporabite pravilo 0,25
Množite povprečno dnevno porabo (v kilovatnih urah) z 0,25. Rezultat je okvirna velikost sončne elektrarne v kW, ki jo potrebujete. Tudi tukaj gre za zelo grobo oceno, ki ne upošteva vaše lokacije, osončenosti in naklona strehe.
Primer izračuna
Recimo, da povprečen dom porabi približno 900 kWh na mesec, kar je 30 kWh na dan. Če to pomnožite z 0,25, dobite 7,5 kW, kar predstavlja skupno moč elektrarne. Velikost sončne elektrarne pa dobite tako, da teh 7.500 W delite s 400 W (moč posameznega panela), in rezultat je število solarnih panelov, ki jih potrebujete. V našem primeru je to 19. (4)
Posvet s strokovnjakom
… ni nikoli odveč. Zgoraj smo opisali načine, kako lahko sami okvirno ocenite velikost sončne elektrarne. Upoštevajte, da spletni kalkulatorji in grobi izračuni ne upoštevajo orientacije in naklona strehe, vaše lokacije in osončenosti ter dejstva, da solarni paneli z leti izgubljajo moč.
Preden boste sprejeli končno odločitev, za nasvet povprašajte strokovnjake za sončne elektrarne. Ogledali si bodo aktualno stanje, ocenili primernost vaše lokacije in strehe ter podali natančno številko, kakšna mora biti velikost vaše sončne elektrarne.
3. Raziščite vrste solarnih panelov in njihovo učinkovitost
Na velikost sončne elektrarne vpliva tudi vrsta solarnih panelov, ki jih boste izbrali. Poznamo tri vrste solarnih panelov, in sicer monokristalne, polkristalne in tankoplastne.
- Monokristalni paneli so najbolj učinkoviti, in sicer 20-% in več.
- Polikristalni paneli imajo nekoliko nižjo učinkovitost, in sicer od 15 % do 17 %.
- Tankoplastni solarni paneli so najmanj učinkoviti, med 10 % in 12 . (5)
Vaša odločitev je odvisna od površine in nosilnosti vaše strehe in navsezadnje, tudi od cenovnega okvirja, ki ste si ga zastavili. Ne pozabite na subvencijo Eko sklada. Če imate na voljo veliko površine, lahko na primer namestite manj učinkovite polikristalne panele in tako prihranite kar nekaj denarja. Če želite optimizirati prihranke pri elektriki, se odločite za monokristalne.
Več o vrstah solarnih panelov si lahko preberete tukaj.
VIR (1) – Energy and Power Engineering
VIR (2) – Forbes
VIR (3) – Compare Power
VIR (4) – GoGreenSolar
VIR (5) – Aurora Solar
VIR (6) – The Eco Experts