Skok na vsebino, ki vas zanima
Ena najpogostejših novic v medijih, ki jo lahko v zadnjem času zasledimo, je prehod na zeleno energijo. Tu imamo v mislih uporabo električnih avtomobilov, prehod na ogrevanje s toplotno črpalko ali IR paneli, veliko je govora tudi o pomembnosti pravilnega prezračevanja prostorov. Vse pogosteje lahko zasledimo tudi informacije o vetrni in tudi sončni energiji. Pomembno mesto pri tem zaseda tudi balkonska elektrarna. Vse to z namenom zmanjšanja vplivov globalnega segrevanja, kot tudi zmanjšanja višine položnic, ki jih v gospodinjstvih in tudi podjetjih vse pogosteje občutimo.
Tokrat smo se odločili, da nekaj več pozornosti namenimo solarni energiji, konkretneje bo nekaj več pozornosti deležna sončna elektrarna na balkonu.
Raziskave kažejo, da lahko balkonska elektrarna pokrije potrebe povprečnega gospodinjstva, kar je pomemben korak na poti k samooskrbi z obnovljivo energijo. Toda ali to velja tudi v primeru obilnega in dolgotrajnega deževja in drugih vremenskih ujm, ki smo jim priča v zadnjem času? Na takšna in podobna vprašanja bomo odgovarjali v nadaljevanju tega članka.
Balkonska elektrarna in vpliv spremenljivega vremena
Da sončna elektrarna lahko deluje, potrebuje sončno energijo, ki pa jo je ob sončnih dneh tudi nekoliko več, kot sicer. Takrat delujejo z največjim potencialom, kar se pozna tudi pri stroških za elektriko. To velja tudi v primeru Slovenije, v jesensko – zimskem času, ko sonca ni ravno v izobilju. Tudi v tem primeru lahko balkonska elektrarna bistveno pripomore k zmanjšanju odvisnosti od tradicionalnih energentov.
Poglejmo, kako učinkovita je balkonska elektrarna
Na naslednjem primeru poglejmo, kaj lahko ob danih razmerah pričakujemo od tega vira energije. Vzemimo povprečne vrednosti gospodinjstva, kot so:
- Povprečna poraba električne energije 3.500 kWh/leto
- Lega nepremičnine na lokaciji z možnostjo proizvodnje, zmerne do visoke količine sončne energije.
- Terasa je usmerjena proti jugu, z namenom maksimalnega izkoristka sončne energije
- Povprečni vremenski pogoji, brez večjih odstopanj
- Monokristalni solarni paneli z učinkovitostjo najmanj 20 %
- Moč balkonske elektrarne: 1,5 kWp
Balkonska elektrarna v tem primeru generira naslednje prihranke:
Letni čas | Faktor učinkovitosti | Relativna poraba (%) | Sezonski prihranki (€) |
Pomlad | 0,9 | 90 | 340,20 |
Poletje | 1,0 | 100 | 420,00 |
Jesen | 0,8 | 90 | 302,40 |
Zima | 0,6 | 110 | 277,20 |
Kot lahko razberemo iz tabele, se učinkovitost solarnih elektrarn v različnih letnih časih močno razlikuje. Seveda pri tem tudi balkonska elektrarna ni nobena izjema. Posledično se to pozna tudi pri višini zneska na položnici. Tako spomladi in poleti s sončno elektrarno prihranimo več kot jeseni in pozimi. Glavni razlog za to sta seveda dolžina dneva in količina sončne svetlobe. Obstaja pa nekaj zanesljivih načinov, kako je lahko sončna elektrarna na balkonu bolj učinkovita. Berite dalje in jih odkrijte.
Kako je lahko balkonska elektrarna bolj učinkovita?
Če ste se odločili za investicijo, kot je sončna elektrarna ali pa ste morda tik pred tem, da se dokončno odločite, je treba zagotoviti, da bo elektrarna tudi kar najbolj učinkovita, in to ne glede na različne vremenske razmere. Zato vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj ključnih strategij. (1)
Optimalna namestitev solarnih razsmernikov
Ena ključnih odločitev, od katere je odvisno, kako učinkovita bo balkonska elektrarna, je postavitev solarnih razsmernikov. Zlato pravilo, ki ga velja upoštevati, je, da so paneli usmerjeni proti jugu in tako, da kar najbolj ujamejo sončne žarke. Pri tem se je treba zavedati, da se sončni žarki in s tem sončna svetloba čez dan nenehno spreminjajo.
K temu problemu lahko pristopimo na naslednje načine:
- Balkonska elektrarna v solarnih parkih uporablja sledilne sisteme, zaradi katerih se paneli spreminjajo v smeri sonca. Pri tem je treba omeniti, da so tovrstne rešitve pogosto preveč kompleksne in predstavljajo precejšnjo investicijo. Zato so manj primerne za uporabo v gospodinjstvih in manjših poslovnih subjektih. Takšne sledilne sisteme ima le redkokatera sončna elektrarna na balkonu.
- Zaradi različnega razpolaganja s sončno energijo, kot posledico spremenljivega vremena, je priporočljiva uporaba baterij in drugih sistemov za shranjevanje energije. Tako vam balkonska elektrarna omogoča, da je vaše gospodinjstvo manj odvisno od omrežja in morebitnih izpadov električne energije kot tudi od slabših vremenskih razmer.
- Tretji način je, da so paneli fiksno pritrjeni na poziciji, kjer je čez dan največ sonca. Običajno je to na balkonu ali terasi. Poleg tega je priporočljivo, da ima sončna elektrarna na balkonu tudi optimalen nagib panelov, ki je odvisen od zemljepisne širine objekta. O določitvi idealnega kota in usmerjenosti se posvetujte s strokovnjaki, ki vam bodo z veseljem svetovali in na podlagi vaše lokacije pripravili izračun za najboljšo konfiguracijo.
- Priporočljivo je tudi, da redno spremljate, kako dobro deluje balkonska elektrarna, jo čistite, električar pa naj redno preverja njegove povezave. Svetujemo vam tudi, da redno skrbite za posodobitev programske opreme in redni servis.
Balkonska elektrarna: dodatna priporočila
Ne le, da je pomembno, kje in pod kakšnim kotom so nameščeni paneli, ki jih ima balkonska elektrarna, temveč je pomembno tudi, kakšna tehnologija se uporablja. Novejše generacije solarnih sistemov, kot so monokristalni solarni paneli, so, namreč odpornejše na različne vremenske razmere in tako učinkovitejše tudi ob manj idealnih razmerah. Poleg tega takšne rešitve zagotavljajo boljšo proizvodnjo energije tudi ob dnevih, ko je povečana oblačnost. (3)
Pod črto
Balkonska elektrarna je odgovor na večplastni izziv sodobne družbe. Je rešitev za vse, ki se zavedamo pomena samooskrbe, ki smo okolje-ozaveščeni in za vse, ki želimo prispevati k zmanjšanju ogljičnega odtisa. Kar je pri tem najlepše pa je, da lahko praktično vsakdo prispeva k samozadostnosti. Da, tudi v mestnih okoljih – in to kar z balkona ali terase.
Zdaj, ko ste ta članek skorajda v celoti prebrali, veste, da je sončna elektrarna na balkonu prava rešitev tudi ob vremenskih ujmah in dnevih, ko nam sončnih žarkov in s tem sončne energije primanjkuje. Z baterijami, pravilno namestitvijo, kjer upoštevamo ustreznost naklonskega kota solarnih panelov ter strokovnimi nasveti, lahko poskrbite za nižje stroške električne energije in večjo samooskrbo z energijo.
Tako ste lahko prepričani, da je balkonska elektrarna korak v pravo smer, ko se lahko prepustite udobju in hkrati poskrbite za okolje. Delate, namreč dobro zase, za svoj dom in svoj košček sveta.
VIR (1) – National Geographic
VIR (2) – CleanTechnica
VIR (3) – SolarPower Europe