Skok na vsebino, ki vas zanima
V zadnjih letih opažamo povečan trend namestitev sončnih elektrarn za samooskrbo. Hišna elektrarna gospodinjstvom omogoča visoke prihranke, kar se pozna zlasti v trenutnih razmerah, ko se soočamo z rastočimi cenami električne energije.
Povprečna cena električne energije za gospodinjstva je v letu 2017 znašala 0,15 EUR/kWh, v letu 2021 več kot 0,16 EUR/kWh, v letu 2023 pa smo se povzpeli na neverjetnih 0,18 EUR/kWh. Kaj sledi? (1)
Hišna elektrarna je edini odgovor na samooskrbo z električno energijo
Si želite postati neodvisni od gibanja cen električne energije? Potem je za vas edina rešitev hišna elektrarna. Z namestitvijo sončne elektrarne za samooskrbo boste zmanjšali odvisnost od elektroenergetskega omrežja in tveganje zaradi nepredvidljivih cen električne energije. Poleg tega boste občutno zmanjšali celokupne stroške elektrike in poskrbeli za zeleno prihodnost Slovenije.
Hišna elektrarna brez priklopa na omrežje
Sončno elektrarno lahko na elektrodistribucijsko omrežje priključite le, če ste za to pridobili soglasje. Distribucijski operaterji vedno bolj omejujejo možnosti za priključitev v obstoječe omrežje, saj se soočajo z omejenimi zmogljivostmi omrežja. Zato je možno, da je bila vaša vloga za priključitev zavrnjena. Kaj pa sedaj? Odgovor je hibridna hišna elektrarna z baterijskim hranilnikom električne energije. (2)
Hibridna sončna elektrarna z baterijskim hranilnikom energije
Gre za hišno elektrarno, ki ne potrebuje povezave z elektrodistribucijskim omrežjem, kar pomeni, da ne potrebujete soglasja za priključitev. Potrebujete pa gradbeno dovoljenje. Med delovanjem elektrarne se presežki proizvedene elektrike shranijo v baterijskem hranilniku, vi pa jo lahko koristite, ko jo potrebujete, na primer ponoči, pozimi in ob slabšem vremenu.
Kdaj se hišna elektrarna izplača
Na tržišču obstaja že praktično nešteto ponudnikov sončnih elektrarn in še enkrat toliko informacij kar se tiče načrtovanja in namestitve. Projekta hišna elektrarna se lahko loti že praktično vsak posameznik, seveda s pomočjo strokovnega izvajalca, ki svetuje glede optimalnih komponent in postavitve. Glavno vprašanje pa je, v katerih primerih se hišna elektrarna izplača in kakšne so aktualne cene.
Slovenija je primerna za namestitev sončnih elektrarn. Elektrarno lahko postavite na praktično vsako streho, čeprav velja, da je najboljše, kadar je ta usmerjena na jug. Lahko je usmerjena tudi na jugovzhod ali jugozahod. Optimalen naklon strehe je med 32 in 35 stopinjami, seveda pa je montaža sončne elektrarne možna tudi, kadar naklon strehe ni optimalen. (3) Pomembno je tudi, koliko sončne svetlobe prejme vaša streha glede na lokacijo hiše. Če primerjamo povprečno osončenost Portoroža in Ljubljane, je razlika 10 %.
Hišna elektrarna se izplača, saj se stroški za električno energijo znižajo za 75 %. V primeru, da nimate hranilnika in ste priključeni na omrežje, plačujete stroške omrežnine za priključno moč. Če imate hibridno elektrarno, omrežnine ne plačujete.
Povzetek: kaj vpliva na rentabilnost sončne elektrarne
- Velikost strehe.
- Orientacija in naklon strehe.
- Lokacija oziroma osončenost strehe.
- Količina elektrike, ki jo porabi vaše gospodinjstvo (več kot porabite, prej se bo investicija povrnila).
Izračuni kažejo, da se naložba povrne veliko hitreje, če v svojem gospodinjstvu porabite veliko električne energije. Če mesečno porabite 350 kWh elektrike, potem bo hišna elektrarna odplačana v 11 letih. Če vaše gospodinjstvo porabi več, na primer 750 kWh mesečno, potem bo vračilna doba približno 8 let. Pri izračunih so upoštevane subvencije Eko sklada.
Kako izbrati najboljšega izvajalca
Hišna elektrarna ni majhen projekt, gre za veliko naložbo, zato je potreben tehten razmislek glede izbire izvajalca. Izberite ponudnika, ki vam nudi svetovanje od začetka do konca in vam pomaga pri pridobitvi subvencije Eko Sklada. Pazite, da bo nudil vse potrebne garancije in zagotovila ter da je ustrezno strokovno usposobljen. Pozanimajte se, kako je s podporo po zaključku, saj bo vaša hišna elektrarna tudi po zagonu potrebovala vzdrževanje, servise in morebitne dodatne nastavitve.
Sonet solar vam stoji ob strani pred, med in po montaži sončne elektrarne.
Hišna elektrarna: pogosta vprašanja
1. Kakšne vrste strešnih kritin so primerne za postavitev elektrarne
Sončno elektrarno in solarne panele lahko namestite na vse različne vrste kritin, tako na klasične opečne strešnike kot tegolo, pločevino in bitumenske folije.
2. Kakšno površino potrebujem za montažo sončne elektrarne
Površina, ki jo bo zavzela hišna elektrarna, je odvisna od tega, koliko električne energije porabi vaše gospodinjstvo. Več kot porabite, večjo površino strehe boste potrebovali. Le tako bo hišna elektrarna lahko dohajala vaše energetske potrebe. Za tiste z nizko porabo bo zadostovalo približno 30 m2 strešne površine.
3. Kaj moram pripraviti pred montažo sončne elektrarne
Hišna elektrarna bo na vaši strehi postavljena vsaj 30 let, vprašajte se, če bo vaša streha zdržala tako dolgo? Sončna elektrarna sicer ne zahteva nove strehe, vendar je smiselno razmisliti o zamenjavi, če je vaša kritina že dotrajana. Veliko ljudi se pred montažo odloči za obnovitev ostrešja in zamenjavo dotrajane strešne kritine.
Kaj lahko gre narobe pri montaži sončne elektrarne?
4. Ali hišna elektrarna potrebuje vzdrževanje
Vzdrževanje sončne elektrarne vpliva na njeno učinkovitost in življenjsko dobo, zato ne pozabite na redni servis, ki ga hišna elektrarna potrebuje vsako drugo leto. Usposobljeni vzdrževalci bodo natančno pregledali elektrarno, odkrili morebitne napake in jih odpravili. Očistili bodo solarne panele in optimizirali nastavitve elektrarne za maksimalni izkoristek. (4)
Za sprotno čiščenje in vzdrževanje morate poskrbeti tudi sami – kako?
VIR (1) – Statistični urad RS
VIR (2) – RTV SLO
VIR (3) – Energy Sage
VIR (4) – SolarReviews