Skok na vsebino, ki vas zanima
Solarni razsmernik je majhna, a izjemno močna naprava, ki pretvarja sončno energijo v elektriko, ki jo lahko uporabimo za napajanje svojih domov. Predstavlja temelj za izkoriščanje sončne energije in je nepogrešljiva komponenta vsake solarne elektrarne, ki v Sloveniji rastejo kakor gobe po dežju. Preberite si, zakaj potrebujete solarni razsmernik, kako deluje, katere vrste poznamo in kako izbrati pravega.
Zakaj potrebujemo solarni razsmernik in pretvorbe sončne energije
Sonce je praktično neizčrpen vir energije. Na Zemljo vsako sekundo posije približno 173.000 teravatov sončne energije – kar je 10.000-krat več, kot je skupna svetovna poraba energije. Sončne celice, ali fotovoltaični (PV) moduli, so zasnovani tako, da ujamejo delček te energije. Tukaj se pojavi težava, saj je elektrika, ki jo proizvaja solarna elektrarna, v takšni obliki, da je ne moremo neposredno izkoriščati.
Solarni razsmernik nam omogoča pretvorbo elektrike v uporabno obliko za gospodinjstva.
Solarni paneli proizvajajo elektriko v obliki enosmernega toka (DC), ki teče v eno smer. Preproste elektronske naprave, kot so svetilke ali mobilni telefoni, lahko koristijo enosmerni tok. Večina aparatov in naprav v domačem električnem omrežju pa deluje na izmenični tok (AC), kjer se smer pretoka elektrike periodično spreminja. (1)

Na podlagi vsega povedanega lahko zaključimo, da je solarni razsmernik najpomembnejša komponenta solarne elektrarne.
Kako deluje solarni razsmernik
Solarni razsmerniki imajo na prvi pogled precej preprosto nalogo, pretvoriti morajo enosmerni tok v izmeničnega. Pretvorba ni tako enostavna, kakor se zdi na prvi pogled, saj gre za zapleteno tehnologijo in kompleksne fizikalne procese. Proces imenujemo tudi inverzija.
Razsmernik je sestavljen iz več elektronskih komponent
- Stikalo za napajanje, kamor se usmeri energija iz solarnih panelov, ki vstopi v razsmernik. Stikala za napajanje se hitro vklopijo in izklopijo, da ustvarijo obrnjen tok, s čimer se DC pretvori v AC.
- Transformator, ki prilagodi nivo napetosti izmenične energije, da ustreza tistemu v omrežju.
- Filter, ki odstrani morebitne popačenosti in ustvari gladko, sinusno valovno obliko izmeničnega toka.
Solarni razsmernik opravlja tudi druge pomembne naloge, in sicer je zadolžen za diagnostiko sistema, spremljanje podatkov in odklop omrežja. Z dodatnimi nalogami, ki jih opravlja, solarni razsmernik izboljša učinkovitost in varnost sončne elektrarne.

Poznamo več vrst solarnih razsmernikov
Obstaja več različnih vrst solarnih razsmernikov in vsak ima specifičen princip delovanja. Verižni razsmerniki, ki so najpogostejša vrsta, delujejo tako, da vse sončne celice povežejo v serijo, mikro razsmerniki, na primer, pa pretvorijo enosmerno energijo v izmenično prav na vsaki plošči. Razdelitev solarnih razsmernikov je precej zapletena, zato vam bomo v spodnjem odstavku predstavili le osnovne kategorije. (3)
Razsmernike v grobem razdelimo na 4 kategorije
Otočni solarni razsmerniki:
Otočni solarni razsmernik se uporablja v samostojnih solarnih sistemih. Črpa DC energijo iz baterije, ki jo polnijo fotovoltaične celice. Otočni solarni razsmernik ni povezan z elektroenergetskim omrežjem.
Omrežni solarni razsmerniki:
Omrežni razsmernik je primeren za omrežne sončne elektrarne in deluje popolnoma avtomatsko. Pretvarja enosmerno napetost v trifazno izmenično napetost, ki jo oddaja v vaše gospodinjstvo ali neposredno v omrežje. Med izpadi omrežja ne zagotavlja rezervne energije.
Mikro razsmerniki:
Mikro razsmernik ali mikro inverter je pritrjen na vsako sončno celico in neposredno pretvarja DC v AC. Imajo odličen izkoristek, vendar so dražji.
Hibridni solarni razsmerniki:
Hibridna različica je sestavljena iz razsmernika, solarnega regulatorja in polnilca baterije. Gre za moderni in vsestranski sistem, ki združuje vse v enem. Omogočajo pretvorbo DC v AC, polnjenje baterije ter oddajo energijo v elektroenergetsko omrežje. Lahko se uporabljajo tako za otočne kot omrežne sončne elektrarne.

Subvencija za sončno elektrarno v 6 korakih
Kako izbrati pravi solarni razsmernik
Vsaka vrsta solarnega razsmernika deluje nekoliko drugače ter ima svoje prednosti in slabosti. Katerega boste izbrali, je odvisno predvsem od vaših potreb po energiji, velikosti solarnega sistema, ki ga imate, ter denarja, ki ste ga pripravljeni investirati v nakup. Kako izbrati pravega?
Najpomembnejše stvari pred nakupom solarnega razsmernika:
- Prava vrsta razsmernika.
- Učinkovitost, zanesljivost in dolga garancijska doba.
- Združljivost z vašim solarnim sistemom.
- Uskladite moč razsmernika z močjo sončne elektrarne.
- Pazite na območje za vnos enosmerne napetosti.
Vsekakor vam svetujemo, da se za pomoč pri izbiri obrnete na usposobljene strokovnjake ali pa se odločite za najlažjo možnost, postavitev sončne elektrarne na ključ.
Je solarni razsmernik potrebno vzdrževati?
Da, solarni razsmernik morate tako kot svojo sončno elektrarno redno vzdrževati. Ampak obljubimo, da ni tako zapleteno.
- Spremljajte delovanje svojega solarnega razsmernika. Primerjajte proizvodnjo energije s pričakovano zmogljivostjo.
- Strokovni servis opravite vsakih nekaj let. Za temeljit pregled razsmernika pokličite usposobljene strokovnjake za sončne elektrarne.
- Čiščenje je pomembno, saj prah in umazanija negativno vplivata na delovanje razsmernika. Redno čistite zunanji del, notranje komponente naj vam očisti usposobljeni serviser.
- Posodobitve programske opreme so priporočene, saj proizvajalci vsake toliko časa izdajo posodobljeno verzijo programske opreme, ki izboljša delovanja razsmernika ali mu doda nove funkcije.
- Električar naj vam vsake toliko preveri električne povezave razsmernika. Ohlapne ali korodirane povezave vplivajo na delovanje in varnost solarne elektrarne.

Potrebujete nasvet glede vzdrževanja ali strokovni servis? Ne oklevajte in kontaktirajte strokovnjake Sonet Solar.
Zanimivo branje pa je tudi članek, kaj vse gre lahko narobe pri montaži sončne elektrarne.