Skok na vsebino, ki vas zanima
Razmišljate o postavitvi sončne elektrarne? V Sloveniji je možnost, da presežke električne energije, ki jih proizvedete, prodate nazaj v omrežje. Toda ali je to res tako enostavno, kot se sliši? In kakšne so pravzaprav vaše možnosti?
V Sloveniji zakonodaja omogoča odkup elektrike iz sončne elektrarne. To ni več zgolj teorija, ampak realnost, ki pa na žalost prihaja z veliko izzivi in omejitvami.
V prispevku bomo raziskali, kako deluje odkup elektrike iz sončne elektrarne, kakšni so pogoji za vstop na trg in kaj vse morate vedeti, preden se odločite za tak korak.
Kaj je odkup elektrike iz sončne elektrarne?
Odkup elektrike iz sončne elektrarne je postopek, s katerim država ali energetske družbe kupujejo presežek električne energije, ki jo proizvedejo lastniki sončnih elektrarn. V Sloveniji je ta praksa del širše strategije za spodbujanje uporabe obnovljivih virov energije. Osnovni namen je dvojen: prvič, spodbuditi ljudi k investiranju v sončne elektrarne, in drugič, diverzificirati energetski portfelj države.
Na osnovni ravni je koncept preprost. Namestite solarne panele, ki pretvorijo sončno svetlobo v električno energijo. Ta energija se nato uporabi za napajanje vašega doma ali podjetja. Presežek energije, ki ga ne porabite, se proda nazaj v omrežje.
Toda tukaj se stvari zapletejo. Kako se določi cena za odkup? Kdo je upravičen do prodaje elektrike? Kako se meri količina proizvedene in prodane elektrike?
V Sloveniji je odkup elektrike iz sončne elektrarne urejen preko različnih shem, ki so odvisne od velikosti vaše sončne elektrarne in vrste pogodbe, ki jo sklenete. Nekatere sheme omogočajo fiksno ceno za odkup, druge pa so vezane na tržne razmere. Poleg tega obstajajo tudi subvencije in druge finančne spodbude, ki vplivajo na ekonomsko upravičenost vašega projekta. (1)
Če razmišljate o vgradnji sončne elektrarne, je priporočljivo, da za soglasje zaprosite čim prej, saj bodo nove uredbe po letu 2023 verjetno manj ugodne.
Zakaj je odkup elektrike iz sončne elektrarne tako pomemben?
Odkup elektrike iz sončne elektrarne — Ekonomski vidik
Odkup presežkov električne energije iz sončne elektrarne je za lastnike izredno pomemben, saj zmanjša dobo vračila naložbe. Odkup elektrike iz sončne elektrarne je pogosto omejen z zakonodajo in poslovno politiko dobaviteljev energije. Nekateri dobavitelji ponujajo dobroimetje ali bone za presežke, medtem ko drugi dejansko plačajo za presežno energijo, čeprav po nižji ceni, kot je cena za energijo iz omrežja.
Odkup elektrike iz sončne elektrarne — Okoljski vidik
S sončnimi elektrarnami se zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in s tem emisije toplogrednih plinov. Odkup presežkov spodbuja proizvodnjo obnovljive energije, saj lastniki sončnih elektrarn svojo presežno energijo prodajo ali prenesejo drugim odjemalcem. To povečuje delež obnovljivih virov v energetskem sistemu in prispeva k trajnostnemu razvoju.
Upoštevajte pa, da odkup presežkov ni vedno zagotovljen. Nekateri dobavitelji energije se lahko odločijo, da presežkov ne bodo odkupovali, kar vas bo morda odvrnilo od naložbe v sončno elektrarno. Odkup elektrike iz sončne elektrarne ima svoje prednosti in slabosti, ki jih morate skrbno pretehtati.
Kako deluje odkup elektrike iz sončne elektrarne?
Sončna elektrarna mora biti postavljena na streho ali drugo površino, ki je obrnjena proti jugu, jugovzhodu ali jugozahodu. Tehnično izvedbo in montažo opravi usposobljen izvajalec. Priporočamo, da se odločite za postavitev sončne elektrarne na ključ. To možnost v Sloveniji ponujajo pri Panheat Sonet Solar, kjer vam bodo uredili potrebno dokumentacijo, financiranje in vzdrževanje za celotno življenjsko dobo elektrarne.
Postopek za odkup elektrike iz sončne elektrarne
Ko je sončna elektrarna postavljena, lahko proizvedeno elektriko uporabite za lastne potrebe ali jo oddate v distribucijsko omrežje. V Sloveniji je bila do nedavnega v veljavi shema “net metering”, ki pa se spreminja.
Novi zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije omogoča, da lastnik sončne elektrarne viške elektrike ponudi na trgu. To pomeni, da se dogovorite za odkup elektrike iz sončne elektrarne prek dobaviteljev električne energije in po pravilih medsebojne izmenjave. (2)
Zakonodaja ZA odkup elektrike iz sončne elektrarne
V Sloveniji je zakonodaja, ki ureja odkup presežkov električne energije iz sončnih elektrarn, v preteklih letih doživela nekaj sprememb. Do nedavnega je veljala uredba, ki je določala, da se morebitni presežki po koncu obračunskega obdobja neodplačno prenesejo v last dobavitelja.
Ta uredba je bila spremenjena, in sicer je sedaj odkup presežkov dovoljen. Vendar pa zakonodaja ne prisili trgovcev z električno energijo, da za prevzeto energijo tudi kaj plačajo. To je stvar njihove poslovne politike …
Dobavitelji električne energije imajo različne pristope za odkup elektrike iz sončne elektrarne. Nekateri ponujajo bon, ki ga lahko izkoristite v njihovih fizičnih ali spletnih trgovinah. Drugi omogočajo, da presežke porabite v naslednjem obračunskem obdobju. Le redki dejansko plačajo za presežke, in tudi ti ponujajo precej nizko ceno za kilovatno uro. (3)
Trenutno veljavna zakonodaja bo do konca leta 2023 doživela spremembe, ki bodo za odkup elektrike iz sončne elektrarne manj ugodne. Med drugim se bo začel obračunavati variabilni del omrežnine za vso električno energijo, prevzeto iz omrežja. To bo podaljšalo dobo vračanja naložbe in vplivalo na ekonomsko upravičenost sončnih elektrarn.
Kako izbrati pravo sončno elektrarno za odkup elektrike iz sončne elektrarne
- Natančna ocena porabe: Pred nakupom sončne elektrarne natančno ocenite svojo trenutno in prihodnjo porabo električne energije. Upoštevajte morebitne dodatke, kot sta električni avtomobil ali toplotna črpalka.
- Pravilna dimenzioniranost: Izogibajte se prevelikim sončnim elektrarnam. Presežki električne energije niso vedno dobro plačani, in če je elektrarna prevelika, se ekonomska računica poruši.
- Poznavanje trga: Raziskave med dobavitelji električne energije so ključne. Nekateri ponujajo bonuse ali dobroimetja za odkup elektrike iz sončne elektrarne, drugi pa dejansko plačajo za presežno elektriko.
- Zakonodaja: Bodite pozorni na zakonodajo in roke za prijavo. Nove zakonodaje po letu 2023 bodo verjetno manj ugodne za lastnike sončnih elektrarn.
- Hranilniki energije: Hranilniki energije bodo v prihodnosti vedno bolj smiselni, saj omogočajo shranjevanje presežkov za kasnejšo uporabo.
- Ekonomski vidik: Upoštevajte, da prodaja električne energije iz samooskrbnih sončnih elektrarn ni velik posel. Cilj je zmanjšanje stroškov porabe energije, ne pa ustvarjanje dobička.
Če razmišljate o postavitvi sončne elektrarne, je zdaj pravi čas za ukrepanje. Ne odlašajte in se posvetujte s strokovnjaki za sončne elektrarne, da najdete najboljšo rešitev za svoje potrebe.